ضرورت پایداری شبکه ارتباطی در شرایط بحران

بهره گیری از فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی نوین برای سازمان هایی که که در اجرای عملیات در گیر هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است. جمع  آوری داده ها از مناطق بحران زده و ارتباط مستمر نیروهای پیشرو با استفاده از تکنولوژی سیار سریع تر وقابل اعتمادتر است.

هر روز نسل های جدیدتری از تکنولوژی ها و ارتباطات سیار با قابلیت های فراوان ایجاد و روانه بازار می گردند. مجهز شدن یکی از مهم ترین بخش های مدیریتی و عملیاتی در شرایط به بحران به ابزار ارتباطی هوشمند امروزه بسیار حائز اهمیت است. چرا که باتوجه به تحقیقات به عمل آمده ارتباط مستقیمی میان کاهش عملکرد نیروها و ضعیف بودن بستر ارتباطی همواره برقرار بوده است.

 

چالش ها

ارتباطات در شرایط بحرانی یکی از ابزارهای لازم برای آگاهی یافتن و آگاهی رساندن از وضعیت بحران است. حفظ ارتباطات در شرایط بحران اهمیت زیادی دارد. زیرا همه افراد به طور خودکار خواستار اطلاع از وضعیت نزدیکان خود هستند و تماس و استفاده از زیر ساخت های شبکه های ارتباطی معمولا زیر بار حجم تقاضا قادر به حفظ کیفیت خود نیستند. در حالی که نهادهای متولی فوریت های امدادی همچون نیروی انتظامی، آتش نشانی، هلال احمر و اورژانس باید به ارتباطاتی پایدار دسترسی داشته باشند، فناوری فعلی این دستگاه ها در حد ارتباطات بی سیم معمولی است که علاوه بر تداخل بسامدی، بسیاری از قابلیت های لازم برای امداد رسانی نظیر اشتراک گذاری اطلاعات متنی و تصویری مانند مکان جغرافیایی را نداشته و اطلاعات مورد نیاز برای تسریع و اولویت بندی امداد رسانی در فناوری فعلی ارتباطی این دستگاه ها قابل دریافت نیست.

گواه مدعا این است که در تجربه بحران های اخیر سیل و زلزله بسیاری از نهادهای رسمی و متولیان امداد و نجات کشور در سطوح مختلف مدیریتی و عملیاتی برای برقراری ارتباط دچار مشکلات جدی بودند. بنابراین، ایجاد یک اپراتور اختصاصی سرتاسری، اختصاص بسامد جدید و خدمات اینترنت پهن باند برای تامین نیازهای ارتباطاتی نیروهای امدادی در شرایط بحران نیز موضوع مهمی به شمار می رود. سازمان های امدادی همچون اورژانس و آتش نشانی نیز در جلسات کارشناسی پیرامون ناکارآمدی ارتباطات در شرایط بحران، خواستار اختصاص باندهای بسامدی بیش تر و ارتقای فناوری ارتباطی خود هستند. این در حالی است که طیف بسامدی یکی از منابع ملی کشورها محسوب شده و استفاده بهینه از آن می تواند موانع فنی و مالی لازم برای تحول فناوری ارتباطات بخش فوریت های امدادی و انتظامی را فراهم آورد.

راهکارها

بهترین راهکار برای حل تمامی چالش های ارتباطی حوزه ی امداد و نجات کشور، سامانه ارتباطی ندا است.

سامانه ای هوشمند و همیشه فعال با امکاناتی ویژه شرایط بحران.

سرعت و کیفیت سامانه ندا در مقایسه با استانداردهای بین المللی آمار بسیار قابل قبولی از خود نشان داده است و همواره این آمار با فاصله بسیار زیادی از آن استانداردها پیشرو است. امکان PTT تصویری، ارسال تصاویر، اشتراک گذاری موقعیت مکانی و ویدیو زنده، اعلان وضعیت اضطراری(SOS) و ارتباط آنی و همچنین کنترل، مدیریت و پیمایش کاربران از طریق دیسپچر از جمله ویژگی هایی است که توان نیروها را در هر لحظه افزایش می دهد. ارتباط موثر و مستمر نیرو ها در گروه های سازماندهی شده بر اساس سیاست های سازمانی و اهداف عملیات به صورت یک به یک و یک به گروه از دیگر امکاناتی است که سامانه ندا را به عنوان یک سامانه منعطف و پویا در خدمت شما قرار میدهد.عدم محدودیت مکانی در استفاده از این محصول، اختلالی در حین عملیات و ارتباط گیری با مرکز مدیریت و فرماندهی را ایجاد نخواهد کرد و با بهره گیری از یک ارتباط بهینه و با کیفیت و در عین حال آنی بازدهی عملیات های شما افزایش خواهد یافت.