دلاوران آتش نشان

آتش‌نشانی یا اطفا حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است. در همه کشورها سازمان آتش نشانی وجود دارد که وظیفه مقابله با آتش، سوانح و حوادث مختلف را برعهده دارد. سازمان آتش نشانی دارای بخش های مختلفی همچون بخش مدیریتی و عملیاتی می باشد. اهمیت داشتن یک ارتباط هوشمند و همیشه فعال به هیچ وجه در این حوزه قابل انکار نیست.

چالش ها

ضرورت استفاده از یک بستر ارتباطی بیسیمی میان نیروهای آتش نشانی به هیچ عنوان قابل انکار نیست. موضوعی که نیروهای خدوم آتش نشانی همواره بدلیل عدم وجود زیرساخت های کافی و امکاناتی هوشمند از آن رنج می برند و همواره جانشان را بیش از پیش در معرض خطر قرار میدهد. از جمله چالش های ارتباطی آتش نشانان برای ارائه خدمات به شهروندان عبارت است از :

  • وجود محدودیت جغرافیایی
  • کیفیت پایین ارتباط و انقال پیام
  • استهلاک بالای سیستم های ارتباطی نسل گذشته
  • قابل هک بودن و اختلال فراوان ارتباطی در حین عملیات
  • عدم سازمانپذیری و سازماندهی ارتباط جهت اجرای عملیات منظم و هوشمند
  • عدم قابلیت پیمایش لحظه ای کاربران توسط مرکز مدیریت و کنترل
  • ضعف وجودی سیستم اعلام وضعیت اضطراری در حین عملیات و اشتراک گذاری آن اتفاق با دیگر نیرو ها در کوتاه ترین زمان
  • ضعف ارتباط سریع و فعال با مرکز پشتیبانی

راهکار ها

بهترین راهکار برای رفع حداکثری همه ی چالش های مطرح شده در حرفه شریف آتش نشانی و عملیات های امداد و نجات، سامانه ندا می باشد. سیستم ارتباطی هوشمند که در حین استفاده از آن موقعیت مکانی شما به هیچ وجه اهمیتی ندارد و در هر نقطه از شهر این خدمات برای شما فعال است. همین موضوع باعث میگردد تا کلیه نیروهای عملیاتی یک ارتباط فعال و همیشه در دسترس را با مرکز مدیریت و کنترل و یکدیگر داشته باشند. سرعت و کیفیت انتقال پیام از طریق سامانه ندا بهتر از استانداردهای بین المللی در خدمت شماست . همچنین امکان پیمایش موقعیت مکانی کاربران در هر لحظه برای مرکز مدیریت و کنترل (دیسپچر) موجود می باشد. سیستم اعلان وضعیت هشدار و اضطراری از طریق هریک از کاربران همراه با ارسال موقعیت مکانی ممکن می باشد و دیگر نیروها به همراه مرکز کنترل و مدیریت امکان اطلاع از آخرین وضعیت آن کاربر را خواهند داشت. امکان اشتراک گذاری ویدیو زنده و PTT یک به یک از دیگر خدماتی است که توان نیروهای آتشنشانی را در تصمیم گیری ها به شدت افزایش می دهد.